Magnetorezystancyjny detektor w głowicy odczytu/zapisu magnetycznej pamięci masowej

Problem detekcji słabego pola rozproszonego pochodzącego z domen nośnika magnetycznego polega na tym, że im mniejsza jest szerokośc scieżki zapisu, tym mniejszy jest strumień pola magnetycznego.
Pierwszym krokiem na drodze ku zwiększeniu gęstości zapisu było zastąpienie cewki i nabiegunników indukcyjnej głowicy odczytującej poprzez pasek magnetorezystora.
Cewka zapisująca pozostała, zredukowana do kilkuzwojowej spirali:

Przekroj przez glowice

Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że odczyt nie jest uzależniony od prędkości przesuwu nośnika pod głowicą (detektor czuły jest na wartość pola a nie zmianę strumienia).

Odczyt przy użyciu detektora magnetorezystancyjnego polega na tym, że zmienne pole magnetyczne pochodzące z przesuwanego wzdłuż głowicy nośnika powoduje przemagnesowywanie materiału ferromagnetycznego z którego wykonany jest magnetorezystor, co z kolei powoduje modulację rezystancji, wykrywaną przez zmianę prądu odczytu:

Magnetorezystor AMR

Optymalny magnetorezystor zastosowany jako detektor w głowicy odczytującej powinien posiadać antysymetryczną (liniową wokół zera pola) charakterystykę magnetorezystancyjną, wysoką czułość polową (zmianę rezystancji pod wpływem małego pola zewnętrznego) oraz wysoką amplitudę magnetorezystancji.

<-